سد شهری کور

سد شهری کور

 

 


 
 
 
کارفرما: شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان
مشاور مطالعات مراحل توجیهی و تفصیلی: شرکت مهندسی منابع آب و خاک
نظارت بر عملیات اجرایی (عالیه و کارگاهی): شرکت مهندسی منابع آب و خاک
پیمانکار: شرکت دی

 
 
 
سد مخزنی شهری‌کور یک سد بتن غلتکی (RCC) است که در محدوده شهرستان مهرستان در استان سيستان و بلوچستان و در حاشيه جنوب شرقي کشور قرار دارد. بر اساس گزارش برنامه‌ریزی منابع آب، هدف از احداث سد شهري كور ذخيره و تنظيم جريان هاي سيلابي به منظور تامين آب مورد نياز كشاورزي منطقه و نيز انتقال جريان هاي تنظيم شده به وسيله خط لوله و ايستگاه پمپاژ تعريف شده است. به اين ترتيب، احداث اين سد اثرات بسيار مثبتي بر محروميت زدايي منطقه و توسعه و بهبود شرايط محيط زيست انساني خواهد داشت .
ارتفاع سد شهري‌كور 56 متر و طول تاج آن 326 متر است و مخزن این سد در تراز نرمال، گنجایشی در حدود 103 میلیون مترمکعب دارد. طرح سد مخزنی شهری‌کور علاوه بر بدنه اصلی سد شامل چهار دایک جانبی در کناره شرقی مخزن، مجموعاً با طول 1325 متر می‌گردد. این دایک ها از نوع Soil-Cement با رویه بتنی CVC بوده و حداکثر ارتفاع آن‌ها 24 متر است.
پیشرفت فیزیکی پروژه سد مخزنی شهری‌کور تا انتهای مهرماه 1397 در حدود 85 درصد تخمین زده شده است. حجم عملیات بتن‌ریزی (شامل Soil-Cement ، بتن‌های RCC و بتن‌های CVC) در کلیه جبهه‌ها تا پایان این پروژه بیش از 700 هزار مترمکعب برآورد می‌شود.


 

سد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کورسد شهری کور